14 Maj

3/10 BUDUJ ZAUFANIE

10 NAJLEPSZYCH PRAKTYK EFEKTYWNEGO BUDOWANIA ZESPOŁU

3/10 BUDUJ ZAUFANIE

„Jest jedna taka  rzecz, która jest wspólna dla wszystkich ludzi, relacji, zespołów, rodzin, organizacji, narodów i cywilizacji na całym świecie i która – gdyby jej zabrakło – zdołałaby obalić najsilniejszy rząd, najlepiej prosperujący biznes, najbardziej kwitnącą gospodarkę, najbardziej wpływowe przywództwo, najmocniejszą przyjaźń, złamać najtwardszy charakter i zniszczyć największą miłość.
Natomiast troskliwie rozwijana ma w sobie moc przyciągnięcia niebywałego sukcesu i powodzenia we wszystkich sferach życia…

Jest nią zaufanie”

Dlaczego zaufanie jest takie ważne?
Zaufanie jest podstawą pracy zespołu, wpływa na: zaangażowanie, zadowolenie, większą wydajność, zmniejsza stres. Wysoki poziom zaufania w zespole zachęca również do podejmowania ryzyka oraz ułatwia wymianę informacji i wiedzy, co zachęca do współpracy.

Brak zaufania….
to trochę jak apokaliptyczna wizja czyli, nic dobrego.
Zespół bez zaufania nie jest tak naprawdę zespołem, tylko grupą ludzi pracujących ze sobą. Tworzy się wrogie środowisko, które sprawia, że pracownicy są niezadowoleni, zmniejsza się ich efektywność, nikt nie czuje się komfortowo. I nie ma znaczenia, jak zdolni i utalentowani są ludzie, mogą nigdy nie osiągnąć pełnego potencjału, jeśli nie zbudujesz zaufania

Nie wiem co bardziej Cię motywuje 😉 wizja dążenia do sielanki połączona z wytężoną pracą czy ucieczki przed ciemnością jaką jest brak zaufania w zespole?

Jest mi bliskie przedstawienie  zaufania w metaforze pięciu fal, wszystko zaczyna się od pierwszej fali, działającej sile odśrodkowej i wpływie na pozostałe. Na potrzeby tego wpisu skupię się na dwóch, jednocześnie polecam lekturę całej książki.

Zaufanie do siebie – pierwsza fala, warunek Sine qua non podczas pracy nad zaufaniem w ogóle. Na tym etapie przyglądamy się zaufaniu do siebie.
Czy ufam sobie? Na ile ufam sobie?
– że, dotrzymam zobowiązań?
– że, wyznaczając cele będę je realizował?
Czy ludzie mi ufają?

Zaufanie buduje się małymi rzeczami, drobnymi gestami, codziennie i w każdej sferze naszego życia.

Działania budujące wiarygodność:
Dotrzymuj danych sobie obietnic, realizuj swoje postanowienia
Postępuj w zgodzie z własnymi wartościami
Miej dobre intencje, mów o nich głośno
Zdobądź lub dopracuj umiejętności, które wzbudzają zaufanie
Zadbaj o swój życiorys zawodowy, rezultaty decydują o Twojej wiarygodności

Zaufanie w relacjach – druga fala, dotyczy spójnego zachowania i konsekwentnego postępowania. Z doświadczenia wiemy, że same słowa nie wystarczą aby zbudować zaufanie. Do tego potrzebne są jeszcze działania. To nasze zachowania potwierdzają deklarowane wartości.
Na podstawie badań wyodrębniono zachowania opierające się na zasadach decydujących o zaufaniu. Ucząc się tych zachowań lub je wzmacniając zwiększamy swoje możliwości osiągania rezultatów w obszarze zaufania.
13 zachowań, które mają wpływ na zaufanie:

 • mówienie wprost,
 • okazywanie szacunku,
 • dbanie o przejrzystość,
 • naprawianie krzywd,
 • okazywanie lojalności,
 • wykazywanie się rezultatami,
 • doskonalenie się,
 • konfrontacja z rzeczywistością,
 • precyzowanie oczekiwań,
 • przyjmowanie odpowiedzialności,
 • najpierw słuchanie,
 • dotrzymywanie zobowiązań,
 • obdarzanie zaufaniem.

Przyjrzyj się swoim zachowaniom, sprawdź w jakich obszarach warto jeszcze popracować. Pamiętaj również o tym, że każde z zachowań doprowadzone do skrajności będzie dla obciążeniem, chodzi o równowagę, o przenikanie się i wzajemne wpływy.

Jest jeszcze kwestia utraty zaufania i jego odbudowy, ale to już przeczytasz w innym artykule

Zachęcam do zgłębienia tematu i odsyłam do książki „Szybkość zaufania” Stephen M. R. Covey,  przeczytasz o tym jak widzieć, mówić i zachowywać się w sposób budzący zaufanie. Możesz skorzystać z przykładów i ćwiczeń by poszerzać swoją strefę wpływów budując zaufanie.

Życzę Ci powodzenia,

Magdalena

Wpis  styczeń 2020 r

podobne wpisy

LEAVE A COMMENT