20 Maj

6/10 PYTAJ O OBAWY, AKCEPTUJ OPINIE

10 NAJLEPSZYCH PRAKTYK EFEKTYWNEGO BUDOWANIA ZESPOŁU

6/10 PYTAJ O OBAWY, AKCEPTUJ OPINIE

Rozmawiaj z ludźmi, jasno wyrażaj swoje oczekiwania, pytaj się o ich zdanie, utwierdź ich w przekonaniu, że są częścią zespołu, że współtworzą projekty, które realizują.
Zadawaj otwarte pytania, zachęcaj do dyskusji, wprowadź zasadę braku oceny ludzi, zachęcaj do zmiany perspektywy. Pytaj nie tylko, czy zgadzają się na dane podejście, decyzję lub miejsce spotkania, zapytaj również czy ktoś się nie zgadza. Dzięki takim pytaniom dajesz możliwość wyrażania obaw, a nie tylko godzenia się z popularną opinią.

Bezpieczna przestrzeń do wyrażania swoich opinii i rozmów o błędach.

W zespołach, w których zbudowane zostało zaufanie możliwość pojawienia się konfliktu nie jest niczym złym. Konflikt może być postrzegany, jako jeden ze sposobów na znalezienie najlepszego z możliwych rozwiązań.
„Ważne jest, by odróżniać produktywny, ideologiczny konflikt od destrukcyjnych kłótni i osobistych sporów. Konflikt ideologiczny ogranicza się do pojęć i idei, a unika złośliwych ataków skierowanych w konkretne osoby i osobowości”.  P. Lencioni

Udzielaj informacji zwrotnych

Jeśli informacje zwrotne przekazywane są w sposób, który wspiera wzrost i rozwój jednostki, feedback może być bardzo dobrym narzędziem do identyfikowania potencjalnych zagrożeń, budowania samoświadomości oraz lepszego poznania członków zespołu.
Pamiętaj o celu informacji zwrotnej, nie używaj jej wyłącznie do korekty zachowań. Chwal ludzi, rób to w odpowiednim miejscu i czasie, bądź w tym autentyczny.

Magdalena

podobne wpisy

LEAVE A COMMENT