14 Maj

9 PRAKTYCZNYCH SPOSOBÓW NA ZNALEZIENIE RADOŚCI W PRACY

9 PRAKTYCZNYCH SPOSOBÓW NA ZNALEZIENIE RADOŚCI W PRACY

Kiedy zbliża się czas wyjścia do pracy, a Twoje myśli powodują niezadowolenie i nie czynią z Ciebie szczęśliwego człowieka i dzieje się tak przez ok. 253 dni w roku, to nie wróży nic dobrego.

Co zrobić? A może zostawić tak jak jest? Co jest dla Ciebie dobre? Co sprawia, że się uśmiechasz? Czy szukać wymarzonej pracy? Czy istnieje wymarzona praca?

Istnieją 3 rozwiązania

 • Zmiana nastawienia
 • Zmiana pracy
 • Nie robić nic, czyli bez zmian

Przyjrzyj się każdemu z rozwiązań dokładnie, możesz rozpisać wszystkie „za” i „przeciw”, przedyskutuj z kimś bliskim i dokonaj wyboru, świadomie i odpowiedzialnie.

 1. ZNAJDŹ SWOJE, DLACZEGO
  Odkrycie i zrozumienie siły napędowej tego, co robisz jest kluczem do szczęścia. Łatwiej jest się angażować, przechodzić trudne momenty i kończyć projekty, kiedy zna się swoje powody. Czy nie pięknie było by budzić się i myśleć o pracy, jak o czasie pełnym inspiracji, wracać do domu zadowolonym z dobrze wykonanej pracy?
  Zachęcam Cię do przemyślenia wszystkiego, co robisz i pracy nad swoim, „dlaczego”.Polecam Książki
  „Zaczynaj od DLACZEGO” – Simon Sinek
  „Znajdź swoje DLACZEGO” – Simon Sinek, David Mead, Peter, Docker
 2. NAUCZ SIĘ CZEGOŚ NOWEGO
  Kiedy czujesz, że spada Twoja motywacja, a w czynności zakrada się nuda możesz nauczyć się nowych umiejętności, np. biorąc udział w kursie online lub spędzając więcej czasu na czytaniu publikacji branżowych. Ciągłe uczenie się wpływa na nasz stan zdrowia, rozwija ciekawość poznawczą, poszerza nasze horyzonty, możemy stać się ciekawym interlokutorem może również pomóc w rozwoju kariery.
 3. PROWADŹ KREATYWNE NOTATKI
  Wiele razy przekonałam się, że niezapisany pomysł potrafi szybko wyparować z pamięci. Dlatego, też robię notatki, spisuję swoje pomysły i refleksje, jakie przychodzą mi do głowy podczas pracy. Nie musisz robić tego codziennie, spróbuj i zobacz, jakie to przynosi efekty.
 4. ŚWIADOMIE WYKORZYSTUJ PRACĘ DO SWOICH CELÓW
  Każdy z nas ma swoje cele, które realizuje dzięki wykonywanej pracy. Im bardziej czytelne i konkretne są Twoje cele tym większe prawdopodobieństwo, że przy spadku motywacji szybciej się podniesiesz do działania. Ponadto znajomość celu wiąże się z jakimś pozytywnym skutkiem na koniec dnia pracy i dzięki temu sprawia więcej radości z wykonanej pracy.
 5. DOCEŃ MAŁE RZECZY
  Zamiast myśleć o rzeczach, które chciałabym, lub skupiać się na rzeczach, na które nie mam wpływu staram się doceniać małe rzeczy. Myślę o pysznym śniadaniu, które zjadłam dziś rano, przyjemnej rozmowie z koleżanką/kolegą w pracy, o miłych słowach od klienta.
  To są drobne rzeczy, które mają duży wpływ na moje nastawienie do pracy. O jakich miłych, małych rzeczach Ty możesz pomyśleć?
 6. POMYŚL O KORZYŚCIACH
  Zastanów się, jakie korzyści przynosi Twoja praca innym. Czy to, co robisz w jakiś sposób pomaga organizacji, w której pracujesz, współpracownikom, klientom, środowisku a może światu? Nawet, jeśli to jest mała cząstka większej całości, to jest Twój wkład. Cenny wkład. Jak się z tym czujesz?
 7. ODPUŚĆ PERFEKCJONIZM
  Na pewno słyszałeś zdanie: zrobione jest lepsze od doskonałego. I nie chodzi mi, żeby robić niestarannie i byle jak. Myślę, o robieniu przez duże R, skończeniu i puszczeniu tego w świat. Nie picowaniu, nieustannemu szlifowaniu, czy poprawianiu. Robiąc wiele, wiele się nauczymy. Nie robiąc nic, nic nie osiągniemy i nie pójdziemy dalej. Wiem, że może to wiązać się z obawą oceny, krytyki. Takie doświadczenia są nam potrzebne by uczyć się na błędach i wzrastać.
 8. POZNAJ LEPIEJ LUDZI WOKÓŁ SIEBIE
  Spójrz na swoich znajomych z pracy z innej perspektywy, bądź ciekawy ich zdania. Zorganizujcie wspólne wyjście, dzięki czemu poznacie się z innej niż zawodowa strony. W pracy spędzamy 1/3 naszego życia, więc lepiej robić to w miłym towarzystwie. Ponad to praca zespołowa przynosi dobre efekty.
 9. CELEBRUJ WYGRANE / SUKCESY
  Pracując na jednoosobowym stanowisku czy w zespole warto wyznaczyć dzień celebracji wszystkich sukcesów – tych dużych i małych. Kiedy potrafimy się cieszyć ze swoich osiągnięć budujemy poczucie satysfakcji i pewności siebie. Dzięki temu sięgamy po więcej.

Życzę Ci powodzenia, a jeśli chciałbyś popracować nad którymś z opisanych tematów zapraszam do kontaktu.

Magdalena

Wpis styczeń 2020 r

podobne wpisy

LEAVE A COMMENT