
W DZIEŃ GORĄCEGO LATA
Czekamy z utęsknieniem na urlop, odliczamy dni i jest w końcu mamy wolne. Wyjeżdżamy, odpoczywamy i dobrze się bawimy. Niestety nadchodzi nieubłaganie ostatni dzień i powrót do codzienności. I jest jeszcze czas po urlopie. Co zrobić aby czas przed urlopem, urlop i czas po nim był naszym sprzymierzeńcem? Jak się zorganizować aby wypocząć nabrać dobrej energii a po zakończeniu urlopu rozpocząć z ochotą pracę ?
Ktoś mógłby powiedzieć, że przygotowanie do urlopu to nic wielkiego dotyczy wyboru miejsca, zakupu biletów itp. Ale tak nie jest. Często zdarza się, że w natłoku wielu spraw zapominamy po co wyjeżdżamy na urlop. A po jego zakończeniu czujemy się nie wypoczęci, rozdrażnieni i z niechęcią wracamy do codzienności.
Zobacz, które z poniższych sytuacji i działań są Tobie znajome. Jeżeli te z pierwszej części opisu to przyjrzyj się działaniom wymienionym w drugiej części i wprowadź je w czyn. Spraw aby Twój każdy urlop dawał Ci radość.
Sytuacje budujące stres przedurlopowy:
Strefa zawodowa:
Dużo pracy, brak planów na zamknięcie zadań, niedokończone sprawy, brak jasnych informacji lub instrukcji do prowadzonych zadań.
Strefa prywatna:
Działania na ostatnią chwilę, przygotowania w biegu, brak planowania, pozostawienie spraw ważnych przypadkowi, myślenie jakoś to będzie.
Działania burzące wypoczynek:
Angażowanie się w sprawy zawodowe, częste rozmowy telefoniczne, brak wizji wypoczywania, nuda poczucie zbyt szybko upływającego czasu.
Stres pourlopowy – trudny powrót do rzeczywistości:
Im więcej niedokończonych spraw pozostawiliśmy tym trudniejszy powrót, nieustanne wspominanie zakończonego urlopu, negatywne nastawienie do pracy, narzekanie to wszystko buduje niechęć. A o zakończonym urlopie myślimy jak o utracie czegoś cennego i w efekcie czujemy się rozżaleni i rozdrażnieni.
Działania sprzyjające wypoczynkowi:
Strefa zawodowa:
Planowanie zadań do wykonania przed urlopem, zakańczanie etapów zadań i delegowanie,
Strefa prywatna:
Wybór miejsca wypoczynku z odpowiednim wyprzedzeniem, zaplanowanie trasy dojazdu, zakup biletów, zadbanie o ubezpieczenie, zebranie informacji o miejscu wypoczynku (typu: zwiedzanie, atrakcje sportowe, turystyczne itp.), dobór garderoby (nie za dużo nie za mało, bez zbędnych rzeczy), sprawne spakowanie walizek, dobry sen przed wyjazdem, budowanie napięcia dobrej zabawy.
Działania wspierające wypoczynek:
Odłożenie telefonu, korzystanie z atrakcji, wyciszenie, uważność, pogłębianie relacji z bliskimi, zwolnienie tempa, odpowiedni dystans do siebie, pozytywne nastawienie.
Powrót z uśmiechem i energią:
Dobrze spędzony wolny czas daje energię, radość, stwarza możliwość nowego spojrzenia, może być często motywacją do zmian, nie za częste powracanie myślami do minionego wypoczynku stanie się motorem napędowym a praca po urlopie będzie narzędziem ułatwiającym osiągnięcie celów i marzeń.
Nie ważne jak lubisz spędzać urlop, aktywnie lub napawając się chwilą nie robienia niczego. Zadbaj o to by Twój wolny czas był przyjemnością.
Magdalena